Naslovna Sport Sve medalje Srbije na Olimpijskim igrama

Sve medalje Srbije na Olimpijskim igrama

Sa osam osvojenih medalja na Olimpijskim igrama u Riju, srpski sportisti ostvarili su najbolji rezultat na Igrama od osamostaljenja države. Dve zlatne, četiri srebrne i dve bronzane medalje - najbolji je rezultat još od Igara u Seulu 1988. kada su naši sportisti nastupali pod zastavom SFR Jugoslavije.

318
0

Prema broju i „sjaju“ medalja, srpski sportisti nadmašili su učinak sa prethodnih Igara u Londonu 2012. godine.

Na Olimpijskim igrama u Riju prvi je Srbiju obradovao rvač Davor Štefanek, koji je osvojio zlato trijumfom u finalu u kategoriji do 66 kilograma.

Drugo odličje za Srbiju donela je 18-godišnja tekvondistkinja Tijana Bogdanović, kojoj je za dlaku izmakla borba za „zlatni bod“. Nju je u finalu sa 7:6 pobedila Južnokorejka, dvostruka prvakinja sveta, Kim Sohui.

Skakačica udalj Ivana Španović najdalje je „letela“ u petoj seriji (7,08), što joj je bilo dovoljno za bronzu. To je ujedno i novi državni rekord.

Novu radost doneli su nam kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić. Osvojili su novu srebrnu medalju za Srbiju na Olimpijskim igrama u Riju, u disciplini K2-1.000 metara.

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzu pošto je pobedila Francusku 70:63.

Srpske heroine su posle poraza od Španije u borbi za finale uspele da se podignu i dođu do odličja. Ovo je Srbiji, evropskom prvaku, prva olimpijska medalja od samostalnosti, kao i prva od 1980. godine.

Na drugo zlato čekalo se do naših veličanstvenih vaterpolista. „Delfini“ su u finalu ubedljivo savladali Hrvatsku 11:7 (3:2, 3:1, 3:2, 2:2) i potvrdili da u ovom trenutku nemaju konkurenciju.

Izabranici Dejana Savića bili su sjajni od početka i protiv Hrvata, koji su branili zlato iz Londona, kompletirali su sve moguće titule – Olimpijske igre, Svetsko i Evropsko prvenstvo i Svetsku ligu.

Istog dana, osvojena je još jedna medalja. Odbojkašice Srbije osvojile su srebro pošto su u finalu Igara poražene od Kine 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23).

Izabranice Zorana Terzića sjajno su odigrale prvi set, ali Kineskinje su potom preuzele kontrolu i zasluženo došle do zlata. Ujedno, opet se tačnim ispostavilo „nepisano pravilo“ da je teško istog rivala dva puta dobiti na jednom turniru, pošto je Srbija savladala Kinu u grupi.

Posle sjajnog turnira, košarkaška reprezentacija Srbije je u Riju osvojila srebrnu medalju. U finalu protiv Amerikanaca, poslednjeg dana Olimpijskih igara, ekipa Saše Đorđevića je poražena 66:96.

Olimpijske igre u Londonu

Prvi zbog kojih je Srbija slavila na Igrama u Londonu 2012. bili su strelci Andrija Zlatić i Ivana Anđušić Maksimović. Zlatić je osvojio bronzu u disciplini vazdušni pištolj 10 metara, dok je Anđušić Maksimović bila druga u disciplini malokalibarska puška trostav 50 metara.

Na prvom učešću na igrama, u Londonu, tekvondistkinja Milica Mandić uspela je da osvoji najsjajnije odličije u kategoriji preko 67 kilograma. Ona je u finalu bila bolja od Francuskinje An Karolin Graf (9:7).

Za razliku od Rija, na Olimpijskim igrama u Londonu, Italijani su bili kobni za naše vaterpoliste u polufinalu. Pobedili su sa 9:7. Ponovo su „delfini“ stigli do bronze preko Crne Gore, gde su u utakmici za treće mesto trijumfovali rezultatom 12:11.

Olimpijske igre u Pekingu

Pošto je obnovila svoju državnost, a skoro vek od prvog učešća na Igrama, reprezentacija Srbije je u Pekingu 2008. osvojila tri medalje – srebro i dve bronze.

U kontroverznoj trci na 100 metara delfin, plivač Milorad Čavić osvojio je srebrnu medalju. Čavić je veći deo trke bio ubedljivo prvi, ali je izgubio od Amerikanca Majkla Felpsa za jednu stotinku pod sumnjivim okolnostima. Čavić navodno nije dovoljno jako pritisnuo „Omegin“ taster.

Teniser Novak Đoković osvojio je bronzu, pobedivši Amerikanca Džejmsa Blejka sa 6:4, 7:6(4). U polufinalu je izgubio od Španca Rafela Nadala.

Vaterpolo reprezentacija stigla je do bronze trijumfom nad Crnom Gorom u utakmici za treće mesto, rezultatom 6:4. Prethodno je u polufinalu izgubila od Italije sa 13:12.

Stokholm 1912

Na prvom učešću na Olimpijskim igrama 1912. godine u Stokhlomu, srpski olimpijci nisu uspeli da osvoje medalju.